JEDNODUCHÁ VÝZDOBA, KTEROU ZVLÁDNE KAŽDÝ

Vánoce, vánoční atmosféra a adventní čas jsou díky jedinečnému kouzlu snad nejkrásnějším obdobím roku. Již od nepaměti si lidé zdobí nejen své domovy, ale také okolí, vesnice a města zářícími světélky nejrůznějších barev a tvarů. Všudypřítomné zapálené svíčky, z kuchyně se line vůně cukroví a svařeného vína, relax u pohádek a vánočních koled. Rodiny jsou více pohromadě a všichni jsou na sebe hodnější než kdy jindy.

Snad nejtypičtější výzdobou, která nechybí v žádné domácnosti je adventní věnec. Vídáme ho v nejrůznějších podobách od použitých materiálů až po samotný tvar, který ani nemusí být věncem. V poslední době se často používají pro zapalování adventních svíček také ozdobné talíře nebo nejrůznější tácy. Připravila jsem pro vás inspiraci s adventní výzdobou v dřevěném truhlíku. Mému srdci nejbližší je co nejvíce přírodní výzdoba, takže na dozdobení truhlíku používám především různé větvičky nejen z jehličnatých stromů jako je smrk nebo borovice, ale také třeba z bobkovišně, tisu, tuje, krásně vypadá břečťan, na vánoční zdobení je mnohdy skvělý i mech.

vanoční výzdoba tvoření gaiahome

Stejně tak, jako velký výběr dekorací na dozdobení, máme velké možnosti ve volbě truhlíku. Většina z nás určitě nějaký najde doma. Krásně vypadají nejen dřevěné, ale také plechové, keramické, kameninové a další materiály. Novinkou na eshopu je dřevěný truhlík.

dřevěný dekorační podnos / truhlik gaiahome
vanoční výzdoba tvoření gaiahome
vanoční výzdoba tvoření gaiahome

Na dno zvoleného truhlíku je ideální vložit zelenou aranžovací hmotu (florex), do které potom snadno větvičky, dekorace i svíčky zapíchnete. Pokud hmotu nemáte, můžete použít třeba polystyren z nějakého doručeného balíčku nebo to zvládnete i bez výplně. Jen si potom musíte dát větší práci s uchycením svíček (širší svíčky drží dobře i samy). Pro rychlé připevnění svíček se prodávají různé bodce, ale pokud jste se pustili do tvoření a potřebujete zaimprovizovat, pamatuji si nahřívání hřebíku nebo drátu a zapíchnutí ze spodu svíčky.

Další přízdoby, které mohu vřele doporučit, jsou drobnější baňky, šípky, šišky, jablíčka, badyán a skořice (ideálně ze svařákuJ), výřezy z překližky (také najdete na eshopu), jutový provázek a juta všeobecně další přírodniny.

A to nejdůležitější na závěr, svíčky jsou opravdu věcí osobního vkusu. Vysoké, štíhlé, nízké, široké, červené, bílé, zdobené, vonné,… u nás jednoznačně vyhrávají co nejvíce přírodní. Svíčky ze včelího vosku jsou pro naše Vánoce nepostradatelnou součástí. Krásně vypadají, úžasně voní a navíc skrývají spoustu benefitů při jejich zapálení. Hořením přirozeně čistí/ionizují vzduch od pachu, plísní, pylu i dalších alergenů. Svíčky jsou vhodná i pro alergiky a osoby citlivější na nepřirozené/syntetické vůně. Při relaxaci před spaním pomáhá dosáhnout klidnějšího spánku – navozuje intuici, kreativitu a aktivitu snů.

dřevěný dekorační podnos gaiahome
vanoční výzdoba tvoření gaiahome

Tip: Velice dobře vypadají čísla svíček 1-4, která si můžete doma sami snadno vytvořit. Způsobů je spousta. Například můžete napsat číslo přímo na svíčky, vytvořit cedulky z přírodního papíru, které připevníte jutovým nebo jiným dekoračním provázkem ke svíčkám. Čísla z modelovací hmoty vykrojené vykrajovátkem a přivázaná ke svíčce (svíčku můžete také vícekrát omotat jutovým provázkem).

adventni věnec country wreath
adventni věnec country wreath
adventni věnec country wreath

Inspirace adventních věnců zdroj: Country Wreath