LEPTÁNÍ SKLA KROK ZA KROKEM

PRŮZRAČNÉ KOUZLO NA KAŽDÉM SKLENĚNÉM KOUSKU

Objevte fascinující svět leptání skla. Okamžik, ve kterém proměníte obyčejnou skleničku či půllitr v naprosto originální dárek. Tato kapitola vás provede procesem leptání skla od začátku do konce, včetně přípravy, návrhu, finálních kroků i tipů na co si dát pozor. Vytvářejte elegantní a jedinečné skleničky.

Co budete potřebovat:

 • sklenička na víno, půllitr či jakákoliv jiná sklenička
 • leptací pasta (např. Vitrolept)
 • samolepící fólie (pro vlastní motiv)
 • přenosová fólie
 • řezací plotr nebo skalpel (popřípadě zalamovací nůž, nůžky)
 • plastová špachtle (příslušenství plotru)
 • kovový hák (příslušenství plotru) | jehla | špendlík
 • malířská páska
 • jednorázové rukavice
 • nanuková špachtle (dřívko)
 • papírová utěrka | kapesníčky

Zajistěte si dostatek prostoru pro práci a odpovídající ochranu pracovní plochy.

 

Volba a příprava sklenice:

Pro leptání jsou vhodnější rovné sklenice s co nejmenším zaoblením leptané plochy. Před leptáním sklenici umyjte a odmastěte. Pravítkem změřte plochu, na kterou budete chtít motiv umístit. Velikost motivu volte tak, aby se přilepená fólie na sklenici nekrabatila.

Návrh a příprava motivu:

Motiv, který chcete na sklenici vyleptat je zcela na vaší fantazii. Pokud vlastníte řezací plotr, práci si usnadníte a máte větší prostor pro vaši kreativitu. Můžete si připravit nejen obrázky, ale také krátké texty. Pokud plotr k dispozici nemáte, můžete si jednodušší motivy ze samolepící fólie vyříznout skalpelem, zalamovacím nožem nebo nůžkami (hvězdy, srdce, puntíky…). Nezapomeňte na to, že většinou budete leptat vnitřní prostor obrázku. Po vyříznutí motivu na plotru budete tedy kovovým háčkem (příslušenství plotru), jehlou či špendlíkem odstraňovat vnitřní část fólie a na skleničku lepíte zbývající fólii s obrysem obrázku. Odstraňování nepotřebných částí fólie při prořezávání skalpelem (nožem či nůžkami) není nutné, neboť fólii nejspíše proříznete/prostřihnete skrz.

leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Příslušenství k plotru

Aplikace fólie na sklenici:

V případě složitějších motivů používáme pro přenesení fólie na sklenici průhlednou přenosovou fólii, kterou nejprve nalepíme z vrchní části fólie na vyříznutý motiv a několikrát přejedeme plastovou špachtlí, abychom vyhnali případné vzduchové bublinky a připevnili i malé části fólie k přenosové fólii.

Sklenici si ideálně před lepením položte vodorovně na stůl a zjistěte z obou stran, aby se při práci nekutálela. Opatrně odstraníme spodní papírovou část fólie s obrázkem, aby lepící část fólie byla pouze na přenosové fólii, a nalepíme na požadované místo na sklenici. Opět několikrát přejedeme přes přenosovou fólii, aby se motiv pevně přilepil ke sklenici a nevznikaly žádné bublinky a aby se fólie nekrabatila. Nyní můžeme odstranit přenosovou fólii. 

leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Odstranění nepotřebných částí
leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Nalepení přenosové fólie
leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Odstranění spodní papírové části
leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Odlepení přenosové fólie

Bezpečnostní tipy, doba působení a odstranění fólie:

Pro jistotu oblepíme sklenici malířskou páskou, aby se leptací pasta dostala pouze na požadované místo. Leptací pastu nanášíme dle bezpečnostních instrukcí na obalu pasty. Vhodné je použít ochranné jednorázové rukavice. Pastu rozetřeme rovnoměrně po celé ploše obrázku pomocí dřevěného nanukového dřívka nebo jinou vhodnou špachtličkou. Po nanesení pasty odstavíme skleničku na bezpečné místo a necháme pastu působit minimálně 30 minut. Výpary zbytečně nevdechujte. Po uplynutí požadované doby odstraníme pastu opět pomocí nanukového dřívka zpět do nádobky s leptací pastou. Výhodou leptací pasty je, že se dá používat opakovaně. Plochu obrázku otřeme od zbytku pasty papírovou utěrkou nebo kapesníčkem a důkladně umyjeme pod tekoucí vodou. Umýváme tak dlouho, dokud nesmyjeme veškerou leptací pastu a také odstraníme malířské pásky a fólii s motivem. Po odstranění všech fólií skleničku naposledy důkladně umyjeme, aby nikde nezůstaly žádné zbytky leptací pasty.

leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Oblepit sklenici malířskou páskou
leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Nanést leptací pastu
leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Setřít zbytky pasty
leptání skla postup krok za krokem gaiahome
Váš originální kousek

Na co si dát pozor:

 • důkladná kontrola přilepení fólie s motivem, aby se fólie nikde nekrabatila (leptací pasta se nesmí dostat pod fólii)
 • leptací pastu nanášet pouze na vyříznutý motiv, větší vrstva pasty může částečně leptat i přes malířskou pásku
 • velikost motivu přizpůsobit ideálně tak, aby byl motiv pouze na rovné části skleničky

INSPIRACE

Ponořte se do světa leptání skla a vytvořte vlastní unikátní umělecké kousky. Postupujte krok za krokem a objevujte radost z vlastnoručně vytvořených, originálních skleniček, které jednoznačně zaujmou.

VIDEO NÁVOD

V této video lekci se naučíte krok za krokem, jak postupovat při leptání skla a jak můžete vytvořit originální sklenici pomocí leptací pasty. Od přípravy materiálu až po finální dokončení sklenice. Připojte se k nám na cestě objevování fascinujícího světa leptání skla!

OBJEDNAT ORIGINÁLNÍ SKLENIČKY

Pokud se vám líbí možnost vytvořit sklenici na míru, ale nemáte například řezací plotr nebo potřebujete dárek dříve, než si leptání sami osvojíte, můžete objednat půllitr nebo třeba skleničku na víno s motivem přesně podle vašich představ.

Chci objednat půllitr

Chci objednat skleničku na víno