5 RAD JAK NA AERÁRIA?
Přemýšlíte o vlastní mini zahrádce, kterou si můžete vytvořit pomocí aerárií a nevíte jak správně začít? Je to jednoduché a bude vás to bavit. Stačí si ujasnit jen pár základních otázek a jdeme na to.
Co je to aerárium?
Aerária jsou skleněné baňky různých tvarů a velikostí, které je možné zavěsit do volného prostoru nebo postavit na stůl a dle vašeho vkusu osázet vhodnými rostlinami. V nabídce našeho eshopu najdete jak variantu k zavěšení, tak na postavení a aerária ve tvaru koulí a kapek.
Jakou zvolit květinu?
Ve skleněných aeráriích se dobře daří volně vloženým tilandsiím, kterým postačí k životu pouze vzdušná vlhkost. Pěstovat v nich můžete ale i jiné rostliny, podmínkou je jen jejich menší vzrůst. K doporučovaným rostlinám patří třeba svícník, miniorchidej, některé masožravky, nejčastěji se ale vysazují sukulenty.
V čem je péče o rostliny v aeráriu jiná než v květináči?
Pěstování rostlin ve skleněné kouli má vlastní pravidla. V aeráriu je málo prostoru – rostlina tudíž musí být hodně malá. V malém prostoru bude i málo substrátu, do nějž se nevsákne běžné množství zálivky – voda se proto dávkuje po lžičkách a je lepší volit spíše suchomilnější rostliny. Uvnitř aerária je také o trochu větší vlhkost – i tomu je potřeba přizpůsobit výběr vhodné flóry.
Jak postupovat při osazování?
Na dno aerária nejprve nasypte hrubší drenáž – kamínky nebo hrubší písek (prodávají se i dekorativní, v různých barvách). Drenáž rozhrňte do plochy a v místě, kam chcete vysadit zvolenou rostlinu, udělejte co možná největší důlek. Do něj pak nasypte (nebo spíš po lžičkách přidávejte) vhodný substrát. Dejte při tom pozor, aby se moc nepromíchal s pískem/drenáží. U vlhkomilných rostlin substrát rozprostřete po celé drenáži. Rostlinu vyjměte z původního květináče a odstraňte z jejích kořenů půdu. Pomocí lžičky nebo pinzety ji zasaďte do substrátu v aeráriu. U suchomilných rostlin substrát následně pokryjte dekorativním pískem a u vlhkomilných, mechem, aby se lépe držela vlhkost v kořenech. Povrch substrátu můžete jakkoliv ozdobit třeba mušlí, kamínkem apod.
Jak se o aerárium starat?
Do jednoho aerária se většinou vejde jen jedna až tři menší rostlinky. Zálivku provádějte pomocí lžičky, ideálně odstátou nebo dešťovou vodou. Při zalévání dbejte na to, abyste zevnitř nepotřísnili sklo baňky – zůstaly by na něm stopy po kapkách.
Četnost zálivky závisí na dané rostlině. Pro zalévání v aeráriích také platí, že méně je někdy více – voda se z aerárií totiž vypařuje pomaleji. Na dně baňky by neměla zůstávat voda nebo jen minimum – kořeny vysazené rostliny by jinak mohly začít uhnívat.
Tip GAIA HOME
Propojte sklo se dřevem a vytvořte si překrásnou sbírku vašich minizahrádek přímo u vás v obýváku. Využijte ošetřenou paletu (obroušenou a natřenou), kterou můžete zavěsit na zeď a pomocí háčků na zavěšení aerárií si jednotlivá aerária rozmístěte na paletu. Vdechněte vašemu domu kousek krásného života z přírody.
A pokud nemáte duši zahradníka, můžete si do aeraria umístit pouze ozdobné kamínky s čajovou svíčkou, mušličkami a jinými dekoracemi. Také můžete pravidelně do aerária vkládat právě vykvetlé květy z vaší zahrádky. Na dno aerária je potom nutné dát vodu, aby květy déle vydržely krásné.
Chci aerárium někomu dát jako dárek
Proč ne, je to skvělý nápad. Aerárium je krásný doplněk jak do domu, tak třeba na terasu. Darujte oslavenci aerárium jako zážitek. Všechny potřebné komponenty i s návodem vám pošleme v krásné dárkové krabici a klidně k nim můžeme přidat ještě i něco navíc. Dárkové balíčky jsou u nás samozřejmostí a děláme je především originálně a na míru. Nebojte se nám napsat na info@gaiahome.cz a domluvíme se na detailech.
Ukázka realizace balíčku s aeráriem: